SPA Turcianske Teplice: Okolica i wolny czas

W pobliżu SPA znajduje się wiele miejscowości, które warto odwiedzić do najciekawszych z nich możemy zaliczyć:

 

Miasto Martin:

Miasto leży w środkowej Słowacji w odległości 25 km na północ od centrum SPA Turcianske Teplice na wysokości 394 m n.p.m. w północnej (dolnej) części Kotliny Turczańskiej, u ujścia rzeki Turiec do Wagu, między pasmami Wielkiej Fatry i Małej Fatry. W mieście znajduje się siedziba jednego z najlepszych klubów hokejowych Słowacji – "MHC Martin".

 

Zabytki warte zobaczenia:

  • katolicki kościół pod wezwaniem świętego Marcina z XIII wieku.
  • klasycystyczny kościół ewangelicki.
  • słowacki Cmentarz Narodowy. Znajdują się tu groby z cennymi nagrobkami i pomnikami ponad 300 wybitnych osób słowackiego życia narodowego, kulturalnego i naukowego.
  • synagoga i cmentarz żydowski.

 

Klasztor pod Znievom

Miasto znajduje się w odległości 14 km od sanatorium Turcianske Teplice. Centrum miasta jest bardzo interesujące. Znajduje się tam kilka bardzo ładnych budynków.

 

Wioska Mošovce

Wioska znajduje się 4 km na północ od uzdrowiska Turcianske Teplice.

Jednym z najbardziej interesujących zabytków jest rokokowo-klasycystyczny dworek z drugiej połowy 18 wieku znajdujący się w ogromnym angielskim parku. Warto również odwiedzić rodzinny dom Jana Kollara, neogotycki kościół katolicki z cennym ołtarzem wybudowany w miejscu starego kościoła parafialnego, kościół ewangelicki z 1784 roku, muzeum rzemiosła, art nouveau cieplarnia oraz pawilon z 1800 roku.

W Mošovcach urodziło się wiele sławnych osób między innymi Frico Kafenda (1883-1963) - kompozytor; Anna Lacková-Zora (1899-1988) - pisarka; Štefan Krčméry (1892-1955)- krytyk literacki, historyk, i poeta.

Najsławniejszy z całą pewnością jest poeta, filozof i luteranski kapłan, Ján Kollár (1793-1852), który znacząco wzbogacił literaturę swoim poetyckim utworem Slávy Dcera. Jego dzieło uważane jest za podstawę i motyw ówczesnych patriotów i narodowych aktywistów.